03 Septembrie

Comunicat de presă

Consiliul Județean Vâlcea prin Școala Populară de Arte și Meserii a obținut finanțare de 16.000 de lei din partea Ministerului Culturii și Identității Naționale pentru proiectul "100 de ani de tradiții românești" proiect aflat pe lista manifestărilor și acțiunilor organizate cu ocazia Centenarului României (1918-2018) și a Primului Razboi Mondial.

Proiectul "100 de ani de tradiții românești" se va desfăsura în luna decembrie a acestui an și constă în organizarea și realizarea unor spectacole de muzică populară, colinde, obiceiuri și tradiții, cantece de iarna și de Craciun prezentate de copii. Spectacolele se vor desfăsura pe o scenă amenajată la "Muzeul Satului" Bujoreni.