Bun venit pe site-ul oficial al Şcolii Populare de Arte şi Meserii Rm. Vâlcea

 


sigla-scoala-de-arteŞcoala Populară de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea instituţie cu personalitate juridică, are sediul în imobilul aflat în municipiul Râmnicu Vâlcea, str. General Magheru nr. 6, bl P1, mezanin, este o instituţie publică cu caracter cultural, de educaţie permanentă şi de spectacole, care îşi desfăşoară activitatea în concordanţă cu strategiile culturale elaborate d e Ministerul Culturii şi Cultelor, şi care funcţionează în subordinea Consiliului Judeţean Vâlcea.

Desfăşurarea activităţii Şcolii Populare de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea urmăreşte, în principal, realizarea următoarelor obiective:

icoana

a) educaţia permanentă şi formarea continuă de interes comunitar, în afara sistemelor formale de educaţie, în domeniul artelor scenice şi vizuale, populare sau culte, în cel al meşteşugurilor tradiţionale, precum şi în alte domenii, care să satisfacă cerinţele comunităţii;

b) conservarea, protejarea, transmiterea, promovarea şi punerea în valoare a culturii tradiţionale şi a patrimoniului cultural imaterial ;

c) oferirea de produse şi servicii culturale diverse, pentru satisfacerea nevoilor culturale comunitare.